Tečka za pandemií: Dopady covidu na duši
Akce probíhá v prostorách Pacientského hubu, U Vršovického nádraží 30. Máme pro vás připraveno také drobné občerstvení. Registrujte se pomocí tlačítka v úvodu stránky. Můžete rovněž vznést dotazy na lektory i případné speciální požadavky.
Onemocnění covid-19 řadě z nás přinesl nejen fyzické zdravotní potíže, ale také starosti o blízké, strach, obavy o vlastní schopnost uživit rodinu a udržet podnikání, dlouhodobý stres. Jaké škody na duši napáchal a jak se může projevovat? Co můžeme dělat pro to, abychom se s negativními emocemi a důsledky událostí posledního více než roku vyrovnali a mohli jít dál?
Na tomto semináři si popovídáme s odborníky na duševní zdraví MUDr. Ditou Protopopovou, Ph. D., PhDr. Petrem Winklerem, Ph.D., Marií Salomonvou, MSci. a PhDr. Štěpánem Vymětalem.
Naší první odbornicí bude MUDr. Dita Protopopová, Ph.D., psychiatrička a tajemnice Rady vlády pro duševní zdraví. Na Ministerstvu zdravotnictví ČR donedávna vedla po věcné stránce projekty reformy psychiatrické péče jako gestorka projektu Deinstitucionalizace. Během pandemie se v rámci linky 1212 významně podílela na vzniku a následně provozu linky první psychické pomoci.
PhDr. Petr Winkler, Ph.D. je vedoucí výzkumného programu a ředitel oddělení sociální psychiatrie v Národního ústavu duševního zdraví. Jeho výzkumná činnost souvisí s reformou psychiatrické péče, psychiatrickou epidemiologií či sociální psychiatrií a ekonomií duševního zdraví.
PhDr. Štěpán Vymětal je psycholog se zaměřením na psychologii mimořádných událostí a krizového řízení. Působí na psychologickém pracovišti Ministerstva vnitra. Zastupuje ČR ve Stálém výboru pro psychologii krizí, katastrof a traumatu EFPA. Vyučuje psychologii katastrof na Karlově univerzitě. Má zkušenost s přímou prací s lidmi zasaženými katastrofami a kriminalitou.
Osobní zkušenost s duševním onemocněním i způsoby zotavení poskytne Marie Salomonová, MSci. Vystudovala neurovědy ve Velké Británii a později založila pacientskou organizaci Nevypusť duši, v jejímž čele také jako předsedkyně stojí. Organizace je vedená multidisciplinárním týmem mladých psychologů, lékařů, sociálních pracovníků a studentů těchto oborů, spolu s mladými lidmi se zkušeností s duševním onemocněním. Ukazuje, jak pečovat o duševní zdraví a kde hledat pomoc v případě nouze. Během pandemie se organizace aktivně zapojovala do šíření osvěty o duševním zdraví. Sama Marie spolupracuje na reformě péče o duševní zdraví v ČR s Ministerstvem zdravotnictví a je členkou Rady vlády pro duševní zdraví.
V rámci cyklu Tečka za pandemií nabídneme účastníkům také panelovou diskuzi na téma léčby post-covidového syndromu a seminář na téma jak se vyrovnat se ztrátou blízkého člověka. Pokryjeme rovněž vliv pandemie na výskyt domácího násilí. Cyklus zakončíme diskuzí na téma socio-ekonomického dopadu pandemie. Záznamy z akcí budou k dispozici ke shlédnutí na webu Pacientského hubu.
Pacientský hub je projekt Ministerstva zdravotnictví ČR financovaný z Fondů Evropského hospodářského prostoru a Norska 2014 – 2021 v rámci programu Zdraví. Z tohoto důvodu pro vás nabízíme veškeré vzdělávací aktivity bezplatně.
Cyklus přednášek a workshopů Tečka za pandemií není součástí celostátní kampaně Tečka. Ta má za cíl udělat opravdovou tečku za koronavirem. Jak na to? Dejte se očkovat. Čím dříve se podaří očkovat většinu populace, tím rychleji se vrátíme k životu tak, jak ho známe. Více na www.ceskoockuje.cz.