Přejít k hlavnímu obsahu
Domů

Top public menu

  • Aktuality
  • Kdo jsme
    • O nás
    • O projektu
    • Pravidla Pacientského hubu
    • Etický kodex
  • Kalendář
  • Kontakty

Sekundární menu

  • Pacientské
    organizace
  • Zóna
    pro členy

Kdo jsme

Obrázek
 

O nás

Pacientský hub je projekt Ministerstva zdravotnictví ČR financovaný z Fondů Evropského hospodářského prostoru a Norska 2014–2021 z programu Zdraví.

Pro koho je hub?

Pro pacientské organizace a pacienty představuje hub prostor pro práci, vzdělávání a sdílení dobré praxe. Více informací pro pacienty najdete na Jsem pacientská organizace nebo její člen.
Pro veřejnost pořádá hub s pacientskými a dalšími organizacemi akce věnované prevenci, péči o vlastní zdraví a dalším tématům z oblasti zdraví a kvality života. Více na Jsem veřejnost.
Pro ty, jež chtějí být aktivní v oblasti pomoci pacientům či podpory osvěty v oblasti zdraví, poskytuje hub prostor pro spolupráci, společné projekty a akce. Více na Jsem partner.
Obrázek
Ve sdíleném prostoru je připraven stůl a židle pro až 12 osob

Co jsou pacientské organizace?

Jedná se o ⁠neziskové organizace sdružující pacienty a jejich blízké. Většinu z nich založili sami pacienti nebo jejich rodinní příslušníci. Stojí za nimi silný lidský příběh, do kterého vstoupila nemoc nebo zdravotní postižení. V České republice je přibližně stovka takových organizací, téměř každá z nich se věnuje konkrétní zdravotní oblasti. Pacientské organizace reprezentují zájmy ostatních pacientů v systému zdravotní péče a upozorňují na problémy, které život s danou diagnózou přináší.

Pacientské organizace pacientům například

  • poskytují informace a poradenství,
  • pořádají setkání pro pacienty, rehabilitace, zdravotní pobyty,
  • organizují kampaně pro veřejnost,
  • a především prosazují zájmy a práva svých členů.

Jejich role je nezastupitelná, přesto často nemají vhodné podmínky pro svoji práci. V tomto jim pomáhá Pacientský hub.

Proč přijít do Pacientského hubu?

Pacientský hub je projekt na podporu pacientských organizací, prostor pro rozvoj, spolupráci a setkávání pacientů, expertů i veřejnosti v oblasti zdraví. Klíčovými aktivitami Pacientského hubu jsou: Provoz sdíleného pracovního a komunitního prostoru v pražských Vršovicích, zajišťování komplexního vzdělávacího programu, správa interaktivního webového portálu a organizace osvětových akcí pro veřejnost.

Pacientský hub poskytuje komplexní a aktuální vzdělávací program v oblastech, které pacientská organizace potřebuje pro svůj udržitelný rozvoj a naplňování svého poslání. Účastnit se můžete pravidelně i jednorázově, prezenčně i online.

Témata kurzů, workshopů i mentoringových konzultací zahrnují řízení a profesionalizace pacientské organizace (vedení týmu, práce s dobrovolníky, finanční řízení, fundraising, právní a účetní minimum, komunikace s veřejností i médii a další), zdravotnický systém v ČR (systém cen a úhrad, zdravotní pojištění, systém poskytování péče, práva a povinnosti pacienta) a advokační činnost (zastupování pacientů, role pacientské organizace, komunikace a vyjednávání).

Obrázek
Education
Obrázek
Action

Pro pacienty i veřejnost zajišťuje hub velké množství různorodých aktivit pořádaných týmem hubu i samotnými pacientskými organizacemi. Jde především o:

  • Akce v oblasti prevence a péče o vlastní zdraví
  • Semináře, workshopy, konference na různá témata z oblasti zdraví, zdravotnictví, ale i života s diagnózou a sociálních otázek
  • Neformální akce, besedy, setkání s inspirativními osobnostmi
  • Vernisáže, promítání filmů

Akce probíhají prezenčně (podle protiepidemických opatření), většina je též přístupná online.

Pacientský hub se nachází v nově zrekonstruovaných prostorách v klidné lokalitě pražských Vršovic, nedaleko centra a s výbornou dostupností MHD i vlakem. Sdílený prostor je multifunkční, lze jej vmžiku proměnit na konferenční sál, komorní místo pro besedu nebo pracovní zázemí se stoly s nastavitelnou výškou. Bezbariérový přístup a parkovací místo pro osoby se zdravotním postižením jsou samozřejmostí. Bonusem je kavárna v přízemí a nádherné Havlíčkovy sady na dohled.

Na ploše 340 m2 najdete 1 sdílený prostor, 6 kanceláří a 3 zasedací místnosti. Tady můžete společně pracovat, rozvíjet se a navazovat kontakty. Flexibilní prostor nabízí mnoho aktivit: konference, přednášky, workshopy, semináře, preventivní a osvětové akce, neformální setkání, besedy, ale i vernisáže a promítání filmů se zdravotní tematikou.

Obrázek
pohled do coworku z kuchyně
zobrazit fotogalerii

HUB VE ZKRATCE

Co znamená hub?
Před pár lety by asi málokdo tušil, co si pod tímto slovem představit. Dnes je hubů v Česku poměrně hodně, anglické slovo u nás už prakticky zdomácnělo. V českém překladu znamená: Středisko, centrum aktivit, propojení činností; vyslovuje se hab. Na jeho obhajobu uvádíme, že se tento krátký termín k poměrně dlouhému slovu pacientský hodí lépe než jeho české ekvivalenty, zároveň zajistí textovou úspornost i originalitu názvu. A protože projekt Pacientský hub byl pod tímto názvem oficiálně zaregistrován, byla by určitě škoda ho nechat zmizet „po anglicku“.

Motto hubu: Pod společnou střechou
Jeden slogan – dva významy. První z nich lze vyvodit snadno. Pod společnou střechou se v hubu schází všichni aktéři: Pacientské organizace, pacienti, veřejnost a odborní partneři. Druhý význam se vztahuje k vytvoření „střechy“, což v našem pojetí představuje spojení několika pacientských organizací pod jednu zastřešující. V ČR chybí jejich národní koalice, která by činnost ostatních pacientských organizací koordinovala a zvyšovala jejich vyjednávací pozici s dalšími účastníky ve zdravotnictví. Protože projekt Pacientský hub pod vedením Ministerstva zdravotnictví končí 31. prosince 2023, je třeba najít nástupce, který převezme štafetu a bude v aktivitách hubu pokračovat. A kde jinde hledat než mezi pacientskými organizacemi? Jejich národní střecha by byla ideálním pokračovatelem.

Naše logo. Seznamte se prosím.
Při tvorbě loga jsme vycházeli z hlavní náplně Pacientského hubu. Jedná se o fyzický a virtuální prostor, kde se lidé vzdělávají, pracují, setkávají, navazují kontakty, sdílí své znalosti a mnohé další. Hledali jsme pojítko pro všechny tyto aktivity.

Žádné zázemí, ať už je to domácnost či kancelář, se neobejde bez stolu.
Nechali jsme se tímto kusem nábytku inspirovat a tady je výsledek:

Stůl
Stůl je základ každé domácnosti či kanceláře
Pohled na stůl
Pohled na stůl shora může být čtverec
K diskusi
K diskusi / školení / potkávání se je zapotřebí více stolů
Různorodost
Mohou být barevné pro vyjádření různorodosti
Propojení
A také jinak seskupené propojené

Tento grafický prvek jsme spojili
s názvem projektu Pacientský hub
a logo bylo na světě.

Používáme také variantu se sloganem.

Logo Pacientský hub barevné Logo Pacientský hub se sloganem barevné
Obrázek
Co-work
Obrázek
Ve sdíleném prostoru je připraven stůl a židle pro až 12 osob
Obrázek
Co-work
Obrázek
Kolem stolu zelené místnosti se vejde 12 osob, není ale problém přinést další židle.
Obrázek
Každá zasedací místnost je vybavená flipchartem, fixami, počítačem s připojením na internet
Obrázek
Místo pro člena týmu
Obrázek
Knihovna
Obrázek
Své kabáty si můžete odložit v šatně
Obrázek
Cennější majetek můžete po dobu návštěvy uschovat ve skřínkách
Obrázek
Můžete si zapůjčit projektor a promítací plátno
Obrázek
Každý pracovní stůl je vybaven zásuvkami
 

Kontaktní údaje

telefon: +420 777 361 408
email: pacientskyhub@mzcr.cz
Další kontakty

 

Jak se k nám dostanete

U Vršovického nádraží 30
101 00 Praha 10 Vršovice
Najít na mapě

 
Jsme na Facebooku
Projekt Pacientský hub - logo
Realizátor projektu Ministerstvo zdravotnictví ČR - logo
Poskytovatel grantu Poskytovatel grantu EEA Grants - logo
© 2020 Pacientský hub | Prohlášení o přístupnosti | Zpracování osobních údajů(bude otevřeno v nové záložce) CZ EN